Tagasi blogi vaatesse

Viirused ja kodune ventilatsioon

Viimase aja tihe küsimus on, kas viirus levib ventilatsioonisüsteemi kaudu ja mida teha, et viia viiruse leviku tõenäosus ventilatsioonisüsteemide kaudu miinimumini?

Vastus küsimuse esimesele poolele on teadlaste ja riigi kriisikomisjoni arvates, et ei levi viirus ventilatsioonisüsteemi kaudu. Koroonaviirus on küll võimeline kinnituma õhuaerosoolidele, kuid viirusosakeste hulk väheneb õhus suhteliselt kiiresti. Ajakirjas New England Journal of Medicine ilmunud uuringu põhjal on kolme tunni möödudes koroonaviiruse osakestest alles kuuendik.

Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste soovitused koduse ventilatsiooni parandamiseks haiguste perioodil on:

  • Viirus ei levi ventilatsiooni kaudu töökorras ventilatsioonisüsteemides.
  • Tuulutamine on väga oluline ja vajalik.
  • Vanades, loomuliku ventilatsiooniga hoonetes viivad väljatõmbelõõrid võimaliku viiruse koos väljatõmbeõhuga korterist välja. Loomuliku ventilatsiooni puhul on vajalik akende kaudu tuulutamine. Ventilatsiooniavasid ei tohi sulgeda, sest ventilatsiooni vähenemine tekitab olukorra, kus viirus püsib siseõhus kauem.
  • Kui naabri valesti paigaldatud pliidikubu puhub teise korterisse toidulõhna, tuleb sellest teada anda oma korteriühistule ning maja hoolduse ja korrashoiu eest vastutavale isikule. Vajaduse korral on võimalik teibiga sulgeda lõõr ventilatsioonirest, kust õhk sisse puhub.
  • Nakkusohu tingimustes on vaja tagada hea ventilatsioon trepikodades, avades selleks aknaid. Liftide kasutamist on soovitatav vältida.
  • Terviklikult renoveeritud ja uuemad korterelamud on varustatud mehaaniliste ventilatsioonisüsteemidega. Nii väljatõmbeventilatsiooni kui ka soojustagastusega sissepuhke- ja väljatõmbeventilatsiooni süsteemides liigub õhk alati õiget pidi ja puhas siseõhk on tagatud.
  • Ka uuemates hoonetes on soovitav tõhustada ventilatsiooni akna kaudu tuulutusega.
  • Kui pereliige on nakatunud, siis erinevalt avalikest hoonetest, kodude ventilatsioon ei ole piisav nakkuse levimise vältimiseks. Nakkuse edasikandumise vältimiseks tuleb nakatunud pereliige isoleerida eraldi tuppa.

Meie soovitus on eelkõige korras ventilatsioonisüsteemid- hooldatud ja korrektselt töötavad ventilatsiooniseadmed, puhastatud ventilatsioonitorustik,vahetatud ventilatsioonifiltrid. Võimaluse korral  automaatika abil seadistada ventilatsioonisüsteemide  töötamine  nii, et oleks tagatud viiruse ja haiguste perioodil parim õhuvahetus.

Võta meiega ühendust kohe ja me leiame Sinule parima lahenduse.