Tagasi blogi vaatesse

Külmakaitse kontroll ventilatsiooniseadmel. Kuidas seda ise teha?

Eelmise talve jooksul purunes üle 20 kalorifeeri ja üle 40 tuhande EURi eest oli vee kahjustusi. Poolel ventilatsiooniseadmetel oli selle põhjuseks külmakaitse anduri viga.

Kui sul on ventilatsiooniseade, mille sisse puhutavat õhku soojendatakse läbi vesikütte kalorifeeri, siis tuleb kindlasti enne talve kontrollida külmakaitse anduri korrasolekut. Muidu vastasel juhul kui see ei tööta, siis on suur oht, et kalorifeer külmub puruks ja peale seda võivad tekivad suured vee kahjustused.

Tavaliselt on anduri asukoht kas kalorifeeri sees, tagasivoolu toru sees või peal.

Sellel ventilatsiooniseadmel asub tagasivoolu toru peal.
Sellel ventilatsiooniseadmel asub kalorifeeri sees.

Kuida ise kontrollida külmakaitse andurit?

Ventilatsiooniseadmeid ja kontrollereid on palju erinevaid, aga üldine kontrollimis põhimõte jääb samaks:

 1. Kontrolli vee temperatuuri näitu tagasivoolu toru pealt.

  Üks võimalustest on mõõta laser termomeetriga. Kui seda ei ole, siis torustiku peal asuvad kraadiklaasid, mille pealt saad temperatuuri näidu.

 2. Kontrolli kas ventilatsiooni kontroller näitab sama temperatuuri.

  Kui on sama näit, siis andur töötab ja on korras. Kui on väga suured temperatuuri erinevused, siis on võimalik, et andur ei näita õiget temperatuuri.

 3. Kontrolli kas ventilatsiooniseade jääb seisma.

  Võta külmakaitse temperatuuri anduri üks ots lahti ja maksimum 5 sekundi jooksul peab ventilatsiooniseade seisma jääma. Kui jäi, siis pane uuesti juhe tagasi. Kui ei jäänud, siis on midagi valesti. Ventilatsiooniseade PEAB seisma jääma. Arvatavasti on kuskil seadistuses viga sees. Sellisel juhul soovitan meiega ühendust võtta.

 4. Vaata mis alarmi kontroller kuvab

  Kontrollerile peab ette tulema vea teade. Kas “Frost sensor error”, “külmakaitse viga”, “alarm”, “error” vms. Samuti peab põlema hakkama alarmi tuli.

 5. Taasta kontrollerist viga.

  Kontrollerist taasta see viga ja oota kuni ventilatsiooniseade uuesti käima lülitub. Aega võib minna kuni 5 minutit. Sellel kontrolleril saad alarmi taasta nii, et vajutad kaks korda punaselt põlevat nuppu.


Samuti kontrolli veel:

 • tsirkulatsiooni pump
 • trassi vee surve
 • õhuklapid ja ajamid
 • äravoolu trapp
 • soojussõlme küttegraafik

Pööran veel tähelepanu sellel, et ventilatsiooniseadmed on Tootja poolt tavaliselt seadistatud töötama selliselt, et kui välisõhu temperatuur langeb alla -10C, siis automaatselt vähendatakse ventilatsiooniseadme võimsust 50% peale.


Väga oluline

Eelmise aasta talve jooksul külmusid päris mitu kalorifeeri puruks just sellepärast, et ventilatsiooniseade lülitati elektrikilbist välja. Ehk siis võeti elektri toide ära. Ära kunagi nii tee!!! Tänu sellele jääb tsirkulatsiooni pump seisma ja kütteventiil ei avane ja omakorda tänu sellele soe vesi ei jõua kalorifeeri ja tagajärg on see, et kalorifeer külmub puruks. Kui sa tahad ventilatsiooniseadet välja lülitada, siis tee alati seda kontrollerist või selleks ettenähtud lülitist.

Kui soovid, et aitame sind, siis helista meile või saada kodulehelt päring.


Viimased postitused