Tagasi blogi vaatesse

Hooldamata ventilatsioonisüsteem läheb rikki

On olukord, kus ca kakskümmend aastat tagasi ehitatud eramus ilmnes, et kogu selle aja ei ole ventilatsiooniagregaati kordagi hooldatud ja ventilatsioonifiltreid vahetatud, sest sellisest vajadusest pole peale maja valmimist keegi rääkinud.

Millised on tüüpilised ventilatsioonisüsteemi probleemid ca kakskümmend aastat vana eramu juures, kui selgus, et ventilatsioonisüsteemi ei ole selle aja jooksul kordagi hooldatud:
  • Õhk ei liigu õhutusventiilide kaudu
  • Ventilatsiooniagregaadi ventilaator on rikkis
  • Ventilatsioonifiltrid on umbes
  • Ventilatsiooniagregaat on liiga lärmakas
  • Energiatarbimine on kahtlaselt suur

Nende probleemide ilmnemisel taandub tavaliselt põhjus ainult ühte kohta ja see on ventilatsioonisüsteemi hoolduse tegemata jätmine. Mis on eelpool nimetatud probleemide tekke põhjuseks? Õhutesti tehes, selgus et õhutusventiilide kaudu ei liikunud õhk kummaski suunas. Kontrollija esimene kahtlus võiks olla, et ventilatsiooniagregaat on välja lülitatud, aga see ei saanud olla põhjuseks, sest ventilatsiooniruumist tuli ülemäärast lärmi. Ventilatsiooniagregaati kontrollides selgus, et masina ventilaatorid olid rikkis ja see omakorda oli põhjustatud nähtavalt ummistunud ventilatsioonifiltritest. Ventilaatorite mootorile oli rakendunud liiga suur koormus, mis omakorda tekitab üleliigset energiakulu ja koormab liigselt agregaati. Mida teha teisiti, et sellist doominoefekti ei tekiks? Sest kõige halvemal juhul on tulemuseks ventilatsioonisüsteemi täielik ümbervahetamine.

Liiklustihedas kohas oleva eramaja ventilatsioonifilter-2 aastat vahetamata

Puudujäägid ruumides õhuvahetuses halvendavad loomulikku siseõhku ja lisaks suurendab ventilatsiooni puudumine hoones ka pindadele tekkivat niiskuskoormust eelkõige nisketes ruumides. Lisaks mõjuvad ventilatsioonipuudujäägid halvasti ka hoone konstruktsioonidele, kuna hooned on projekteeritud selliselt, et sees peaks olema alarõhk välisõhu suhtes, selleks et soojem ja niiskem siseõhk ei satuks auru või õhutõkke pragude või aukude kaudu hoone konstruktsioonidesse. Eriti suur  risk niiskuse sattumisel hoone konstruktsioonidesse on vahelagede puhul, kuna hoone ülakorrustel on alarõhk alati väiksem või ülerõhk suurim. Mida kõrgem on ehitis seda suurem on rõhkude vahe alumise korruse põrandapinna tsoonis ja ülemise korruse vahelae all. Ventilatsioonisüsteemide kontrolli on eramajades mõistlik teha kord aastas, kus tehnik tuvastab probleemsed kohad ja likvideerib tekkinud vead.  Ventilatsioonifiltreid tuleks puhastada või uuendada 2-4 korda aastas oleneb mustuse kogenemise faktoritest. Ventilatsioonitorustiku puhastamise tihedus peaks olema umbes 2 aasta tagant.  Siinkohal on oluline teada, et keskmine ventilatsiooniseadmete tehniline eluiga on 10-15 aastat.

Meie Soojusgrupp tehnikud puutuvad just selliste probleemidega kokku väga suure protsendi eramajade hooldustöid teostades. Tagasiside pererahvalt on reeglina,et maja valmides ei saanud nad kaasa instruktsioone hoolduse osas ja ise ei osanud ka küsida.

Siinkohal kutsume ülesse võta KOHE kontakti meiega:

kas emaili teel -info@soojusgrupp.ee  või helista +372 56880094  

ja me tuleme vaatame Sinu ventilatsioonisüsteemid üle, anname vastused Sinu küsimustele ja lahendame sisekliima probleemid. Meie pakume täisteenust ventilatsioonihoolduse valdkonnas, vaata rohkem siit.